Midlands Connemara Show Results 2009

Midlands Connemara Pony Show Results
26/7/09

Yearling colt-1, Val Noone’s Beech King, by Monaghanstown Boy-Beech Girl; 2, Kieran McGrath’s Hazlerock Horizon, by Bunowen Bobby- Smokey Jimmy; 3, Laura McWeeney’s Stanley Lad, by Oisin-Ballybaun Blossom.

Yearling filly-1, Laura McWeeney’s Addrigoole Annabel, by Castleside Carrig- Addrigoole Heather; 2,Mairtin Nee’s Doonreghan Chris, by Cloon – Eile Cashel- Doonreghan Star; 3,Tom Clancy’s Ohill Silver Molly, by I Love You Melody- Beaghbeg Silver.

Two to three-year- old colt-1, Ciaran Curran’s Glencarrig Patrick, by Glencarrig Prince-Festy Lady; 2, Anne Conroy Conneely’s Errismore Rocky, by Currachmore Cashel-Gold Label; 3,James Naan’s Galloon Ceol, by Murphy’s Oscar-Newtown Golden Rose.

Two year old filly-1, Damien Gorham’s Doonhill Queen, by Currachmore Cashel- Connemara Lady; 2, Henry O’Toole’s Castle Jessie, by Janus-Village Girl; 3, F. & D. O’Reilly’s Glenmore Kelly’s Commotion, by True Commotion-Glenmore Kelly’s Owen.

Two year-old filly-Ballinasloe Qualifier-Eddie Duffy’s Beech Cailin, by Monaghanstown Boy-Beech Girl.

Three year old filly-1, Kevin Jacob’s Ardnore Silver Lady, by Glencarrig Lexus- Ardnore Seabird; 2,Mairtin Nee’s Doonreghan Rose, by Currachmore Cashel- Doonreghan Star; 3,Mick McMenamon’s Newgrange Beauty, by Wings of Justice- Tara.

Junior champion: Glencarrig Patrick; Reserve: Ardnor Silver Lady.

Open Stallions-1, Padraic & Nicola Heanue’s Village Fionn, by Boden Park Finnard- Village Grey; 2,Joanne Grogan’s Mountain Cascade, by Laerkens Cascade Dawn- Mountain Lady; 3, Seamus Keady’s Skousboe Morning Rock, by Hazy Dawn- Frederiksminde Mellow.

Midlands All Ireland Broodmare Championship-1, Sinead McGrath’s Lucky Hazel, by Mac Owen-Lucky Anna; 2,Roger & Laura Brady’s Vinnura Lola, by Drymills Bridgeboy-Clonboy Lady; 3,James Leahy’s Moorland Lady Jane, by Boden Park Finnard-Star Bright.

Four to six year old mare with /without foal at foot-1, Roger & Laura Brady’s Vinnura Lola, by Drymills Bridgeboy-Clonboy Lady; 2,Rosscon Cover Girl, by Laerkens Cascade Dawn-Rosscon Sun Mist; 3,P.J.Burke’s Glencarrig Maud, by Castlestrange Fionn-Coosheen Breeze.

Seven to ten year-old mare-1, Joan Dolan’s Kilpatrick Maple, by Monaghanstown Fred-Moorland Juliet; 2,Michael Holmes Robe Moonlight, by Thunderball-Gleann Rua Lady; 3,Martin Feeney’s Danesfield Heather, by Moy Hazy Cove-Danesfield Rose.

Eleven year-old and over Mare with/without foal-1, James Leahy’s Moorland Lady Jane, by Boden Park Finnard-Star Bright; 2,Grace Maxwell Murphy’s Lakeside Lady, by Abbeyleix Dolphin-Kits Bay; 3,Breda Horan’s Kilmeen Jane, by Cloonisle Cashel- Rhylin Saorise.

Thirteen two hands and under mare-1, Briget Snow’s Whitegate Joy, by Windy Day-Sheen Lass; 2,Nuala Prendergast’s Woodland Pebbles, by Rosenaharley Rowley- Maumore Abbey; 3,Eugene Doyle’s Misty Lady, by Little Rascal-Lady Charlotte.

Filly foal-1, Sean Cooney’s Loughmore Molly, by Kingstown Boy-Corrib Misty; 2,Pat & Mary Rabbitt’s by Linsfort Barney-Monaghanstown Sheeba; 3,Barry & Fiona Leek’s Sraghmore May Blossom, by Grange Kings Surf-Kennylodge Pride.

Colt foal-1, James Leahy’s by Moonlight Silver Shadow-Moorland Lady Jane; 2,Paddy McCormack’s by Monaghanstown Boy-Beech Girl; 3,Dermot Farrell’s by Monaghanstown Prince-Ervelough Ciara.

Champion foal: Loughmore Molly

Best Dun pony-1, Lady Maria Levinge’s Grange Aine Sparrow, by Monaghanstown Fionn-Grange Agnes Sparrow; 2,Eugene Doyle’s Finlea Lass, by Maam Hill- Sellernane Queen; 3,Rachel Farrell’s Clonkeen Bock, by Celtic Bobby Sparrow-Elton Cove.

Best Bay or Black pony-1, Patrick Conneely’s Moyvoon Breeze, by Streamstown Larry-Moyvoon Lady; 2,Alice Norton’s Robe Knight, by Robe Earl-Rose Donn Aluinn; 3,Mike Glynn’s Misty Star, by Coral Star-Waterfall Mist.

Best Handled pony-1, Maria Doonican’s My Cashel Eile, by Currachmore Cashel- Doe Primrose; 2, P.J.Burke’s Glencarrig Maud, by Castlestrange Fionn-Coosheen Breeze; 3, Kieran Guinness Dunlewey Snipe, by Ashfield Plover-Dunlewey Sinead.

Supreme Champion: Moorland Lady Jane Reserve: Village Fionn.

Ridden Classes.
Champion ridden pony: sponsored by Jim Derwin Bloodstock –1,Blackwood Fernando;(Alicia Devlin Byrne) Reserve: Cock Robin (Michelle Mallon)

Sarah Miller Future Performance Pony sponsored by the Miller family -1, Lucy Tottenham’s Cloragh April Jewel, byAshfield Hunters Jewel-Milford Ladybird (Joanna Tottenham) 2,Peadar Murphy’s Springfield Shadow, by Innellan Kestral- Meavis (Jack Bolger) 3,Amy Whittle’s Ashfield Jack Sparrow, by Wings of Victory- Dooneen May Lady (Hannah Whittle)

Four year and over Performance class-1, Lady Hemphill’s Tulira Katie Daly, by New Beginnings Tulira Mary Claire;(Elaine Creaven) 2,
Claire Devlin’s Blackwood Fernando, by Ferdia-Dancing Queen; Alicia Devlin Byrne) 3,Louise Andrew’s Carnalecka Earl, by Earl of Newbridge-Moygara Ashfield. (Jonathan Andrew)

Working Hunter four years and over (U.16) -1, Claire Devlin’s Blackwood Fernando (Alicia Devlin Byrne) 2, Louise Andrew’s Carnlecka Earl Jonathan Andrew) 3, Lady Hemphill’s Tulira Katie Daly (Elaine Creaven)

Working Hunter four years and over (O.16) 1-Pamela Lydon’s Acton Rolo, byHazy Lee-Field of Dreams (Orlath Lydon) 2,Olive Lynch’s Charleville Playboy, by Ashfield Festy-Garryhinch Queen (Kate Ryan) 3,Laura Corrigan’s Horse Haven Merrylegs, by Thunder Bay-Carravilla Star (Laura Corrigan)

Ruth Rogers P.R.O.